Dystraktory

ZMIEŃ NAWYKI NA DOBRE PRAKTYKI

Uczestniczenie w ruchu drogowym wymaga od nas 100% koncentracji.

Przy prędkości 50 km/h Twój pojazd w czasie 1sek. pokonuje ok 15 metrów!

Prowadzenie pojazdu w czasie rozmowy przez telefon zabiera 35% Twojej uwagi i porównywane jest do jazdy z 0,8 ‰ alkoholu w organizmie  

Żadna rozmowa telefoniczna nie jest warta Twojego życia, życia Twojego dziecka, małżonka, rodzica czy przyjaciela. Nie popełnij błędu: ta wielozadaniowa multitechnologia dotyczy wygody użytkownika, a nie bezpieczeństwa.

 
Oderwanie wzroku lub chociażby myśli od sytuacji na drodze na 1 tylko sekundę sprawia, że przy prędkości 50 km/h nasz pojazd pokonuje bez kontroli ok 15 metrów uniemożliwiając adekwatną reakcję w nagłej sytuacji.

W czasie jazdy często zdarza nam się rozmawiać przez telefon, prowadzić emocjonującą dyskusję z pasażerami, przedzierać się przez zawiłe menu systemu nawigacji, jeść drugie śniadanie czy nawet doczytywać gazety. Każda z tych czynności powoduje, że odrywamy swoją uwagę od zadania głównego, czyli bezpiecznego prowadzenia samochodu. Starajmy się unikać obsługi różnych urządzeń, jedzenia i dbania o nasz wygląd w trakcie jazdy. Bądźmy świadomi naszych nastrojów, a jadąc w nieznane miejsce, jeszcze w domu dokładnie  zaplanujmy trasę.

Dystrakcja - roztargnienie, brak koncentracji, przeszkoda w skupieniu się, rozproszenie uwagi.
Dystraktor - czynnik sprzyjający wystąpieniu dystrakcji.

(Słownik Języka Polskiego PWN)

W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz auta pozostawionego na słońcu może się podnieść nawet o 30 stopni!


ROWER I MOTOCYKL:

 

Wzmożony ruch, który występuje przy dobrej pogodzie, szczególnie latem, sprzyja wypadkom z udziałem motocyklistów. Według statystyk (Komenda Główna Policji dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Policji SEWiK), nawet co trzeci kierowca, jadąc samochodem, może w porę nie dostrzec nadjeżdżającego motocyklisty. Kierowcy samochodów powinni pamiętać o sezonie motocyklowym,  zachowując szczególną ostrożność i koncentrację w trakcie jazdy zarówno w mieście jak i poza nim. Patrz w lusterka!

PATRZ W LUSTERKA! I to 2 RAZY!

PIESI I DZIECI:

 

Szczególnym rodzajem dystraktorów na drodze są dzieci, które wraz z nadejściem ciepłych i słonecznych dni więcej czasu spędzają na zewnątrz. Należy poruszać się ze zwiększoną uwagą i prędkością umożliwiającą odpowiednią reakcję w pobliżu szkół, boisk i na osiedlowych drogach. Warto pamiętać, że nawet przy dobrej pogodzie i suchej nawierzchni droga hamowania przy prędkości 60 km/h w porównaniu do 50 km/h wydłuża się o około 6,5 metra.

Droga hamowania przy prędkości 60 km/h w porównaniu do 50 km/h wydłuża się o około 6,5 metra!

BRAK SNU I ZMĘCZENIE:

 

Pozostanie przez dłuższy czas bez snu może zmienić nasze reakcje psychologiczne i fizjologiczne. Mamy wtedy do czynienia ze: zmęczeniem, bólem głowy, drżeniem, zniekształceniem percepcyjnym, trudnością w koncentracji uwagi, zaburzeniem orientacji, utratą pamięci krótkotrwałej, oraz często występującym podczas dalekich tras za kierownicą zjawiskiem „mikro drzemki” a nawet halucynacjami. Warto pamiętać, że najkrótsza drzemka może trwać 4 minuty a najdłuższa nie więcej niż 30 minut. Będzie to wystarczająca dawka energii, która pozwoli nam bezpiecznie wydłużyć podróż. Badacze, którzy zanotowali wzrost liczby wypadków w czasie fali upałów, jako jedno z wyjaśnień podali krótszy i płytszy sen spowodowany wysoką temperaturą panującą w nocy (Polskie Towarzystwo Badań nad Snem).

Niewsypany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ zmęczenie wpływa negatywnie na koncentrację i czas reakcji. Sprawia także, że kierujący może błędnie interpretować sygnały. Według statystyk od 10 do 15% poważnych wypadków ma miejsce z powodu zmęczenia kierowcy oraz tuż przed osiągnięciem celu podróży. (Mary Madden & Lee Rainie z Internet & American Life Project).

PODZIELNOŚĆ UWAGI:

 

Wielokrotnie w ciągu dnia przydarzają nam się sytuacje wymuszające  podzielności uwagi. Prowadząc pojazd  nagle dzwoni telefon,  albo sprawdzamy maile,  SMS-ujemy bądź przechodząc przez jezdnie rozmawiamy z osobą idącą obok.

Uwagę możemy rozproszyć na kilka mniejszych czynności, jednak nasz mózg skupia ją najbardziej na jednym, najtrudniejszym dla nas zadaniu.

Kiedy wrócimy pamięcią do pierwszych lekcji z prowadzenia pojazdu, początkowo połączenie ze sobą  wielu czynności związanych z jazdą, wydawało się nie do opanowania. Policzmy wspólnie te, które najbardziej absorbują naszą uwagę:  operowanie kierownicą, obsługa pedałów, zmiana biegów, włączanie kierunkowskazów, patrzenie w lusterka,   obserwacja warunków drogowych i dostosowywanie się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowania innych uczestników, jazda z odpowiednią prędkością. W miarę upływu czasu i przejechanych kilometrów stajemy się coraz pewniejsi swoich umiejętności, a prowadzenie auta staje się dla nas automatyczne i nie sprawia już zamieszania psychomotorycznego, dlatego szlifujmy swoją technikę bezpiecznej jazdy na co dzień i wystrzegajmy się błędów – bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami, minimalizujmy ryzyko. Bądźmy SKONCENTROWANI!

Doskonałym miejscem na zdobywanie doświadczenia są imprezy dla kierowców amatorów, tzw. Konkursowe Jazdy Samochodem, gdzie pod okiem sędziów sportowych Polskiego Związku Motorowego możesz uczestniczyć w rywalizacji w bezpiecznych warunkach. Imprezy te organizowane zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Sportowym. O kalendarz tych imprez na dany rok pytaj w najbliższym Automobilklubie.